Standard

Máme na prodej štěňátka yorkšírských terierů

FÉDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

Secretariat Général: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belg.)

FCI – Standard No. 86 / 20.01.1998 / GB

Yorkshirský teriér

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

Datum vydání původního platného standardu: 24.6.1987

Užití: trpasličí teriér

Klasifikace F.C.I: Skupina 3 Teriéři

Sekce 4 Trpasličí teriéři

Bez pracovní zkoušky.

Všeobecný vzhled: Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od čenichu až ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Celková stavba odpovídá energickému tělu, vyvážených proporcí.

Chování a povaha: Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný.

Hlava:

lebeční PARTIE:

Mozkovna: Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující ani kulatá.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nozdry: Černé.

Čenich: Nepříliš dlouhý.

Čelisti / zuby: Dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn. horní zuby těsně přesahují spodní zuby a jsou usazeny v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěné a čelisti jsou souměrné.

Oči: Střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.

Uši: Malé, ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.

KRK: S patřičným nasazením.

TĚLO: Kompaktní.

HŘBET: Rovný.

BEDRA A SLABINY: Pevné.

HRUDNÍK: Přiměřeně klenutý do tvaru O.

OCAS: Obecně je obvyklý ocas kupírovaný na střední délku s bohatou srstí, barvy šedomodré, tmavší než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. Poněkud vyčnívá nad linií hřbetu.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: končetiny rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k ohybu loketního kloubu.

Zaúhlení končetin: přiměřené.

PÁNEVNÍ KONČETINY: končetiny jsou při pohledu zezadu zcela rovné, přiměřeně úhlené v koleni. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než k ohbí kolenního kloubu.

TLAPKY: Kulaté, drápky černé.

KROK: Energický a uvolněný, přímočarý pohyb hrudních i pánevních končetin, rovný hřbet.

 

OSRSTĚNÍ:

SRST: Na těle přiměřeně dlouhá, dokonale rovná (ne vlnitá), lesklá, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavější po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy.

BARVA: Tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové ani tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují.

VÁHA: Do 3,1 kg (7 liber).

VADY: Jakékoliv odchylky od uvedených bodů by se měly považovat za chybu a závažnost chyby je třeba posuzovat v přísném poměru k jejímu významu.

POZN.: psi musí dvě očividně normálně vyvinutá varlata plně sestouplá do šourku.